Technická univerzita v Košiciach
Letecká fakulta
Rampová 7
041 21 Košice
Slovakia

Language
    SlovenskyEnglish

Letecká fakulta – Technická univerzita v Košiciach

Nové webové sídlo “LF SPACE”

Pri príležitosti ďalšieho rozvoja kozmických aktivít Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, sme sa rozhodli spustiť samostatné webové sídlo (http://lfspace.ka.lf.tuke.sk), na ktorom nájdete zaujímavé informácie z činnosti Leteckej fakulty v tejto oblasti, ale aj v príbuzných vedných oblastiach súvisiacich tak s kozmickými technológiami, ako aj s planetárnou vedou.

V Košiciach má kozmonautika a súvisiace odbory veľmi bohatú tradíciu. Študovali u nás všetci naši kozmonauti (Československo, neskôr Slovensko), dávnejšie je mnoho našich aktivít zameraných na výuku globálnych navigačných satelitných systémov, avionické a navigačné systémy a mnoho našich špecialistov sa venuje výskumu a aplikácii rôznych leteckých systémov, ktoré sú veľmi úzko previazané na kozmický segment na orbite Zeme. V posledných rokoch je Letecká fakulta jedným z odborných garantov projektu prvej slovenskej družice SKCUBE a pod našimi krídlami sme sa dokonca zamerali na cestu mimo orbity našej Zeme, na Mars. V rámci konzultácií k projektu teoretického konceptu satelitného navigačného systému pre Mars, sme naviazali spoluprácu s kolegami v NASA, ESA a aj týmto sme sa zaradili do kategórie akademických inštitúcií zameraných na vesmír. Nie je to len osud, ktorý bol v roku 1966 možno pre Košice spečatený dokonca návštevou prvého človeka vo vesmíre – Jurija Gagarina. Je to najmä zanietenosť a odbornosť, ktoré pred nami vytvárajú výzvu pokračovať v ďalších veľkých krokoch pre ľudstvo.

Dámy a páni: “päť, štyri, tri, dva, jedna …štart!” – začíname 12.4.2016 – kedy si pripomíname SVETOVÝ DEŇ LETECTVA A KOZMONAUTIKY, ktorý bol vyhlásený v roku 1968 na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI). Je stanovený na deň, kedy v roku 1961 vyletel do vesmíru prvý človek, ruský letec a kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Prvýkrát obletel Zem na kozmickej lodi Vostok, čo mu trvalo 108 minút a otvoril tak éru letov do vesmíru.

LF SPACE, Ing. Jozef Kozár, PhD