Mars: Naukluft Plateau vo vysokom rozlíšení

Tento snímok zobrazujúci 360 stupňovú popoludňajšiu panorámu krajiny v oblasti Naukluft Plateau na Marse je zložený z 12 jednotlivých obrázkov. Panoráma bola zhotovená 4. apríla 2016 a je súčasťou dlhodobého projektu dokumentovania krajiny na Marse, ktorou počas svojho výskumu prechádza Curiosity.

Naukluft Plateau, Mars. Kliknite na obrázok pre zväčšenie. Zdroj: NASA, JPL-Caltech

Jednotlivé snímky boli zhotovené pomocou kamery Mastcam. Fotografia zachytáva základňu pohoria Mount Sharp, nachádzajúce sa v strede krátera Gale. V popredí a v strednej vzdialenosti na obrázku je viditeľná dominancia erodovanej horniny zloženej z pozostatkov jemne uložených vrstiev pieskovca. Počas svojho putovania po marťanskej krajine Curiosity doteraz detekovala najmä terén tvorený usadeninami vzniknutými pod dávnou vodnou hladinou.

Snímku vo veľmi vysokom rozlíšení si môžte otvoriť na tejto adrese. Zväčšenie získate kliknutím na otvorený obrázok.

Zdroje: NASA, JPL-Caltech

Autor: Ing. Jozef Kozár, PhD