Rover Mars 2020

Po dlhodobom plánovaní a výskume je NASA pripravená spustiť finálnu fázu vývoja novej sondy, ktorej pracovný názov je zatiaľ Mars 2020.

Samotný koncept tejto povrchovej mobilnej sondy vychádza z jej predchodkyne – Curiosity. Na prvý pohľad bude táto sonda vyzerať veľmi podobne, avšak na svojej palube ponesie oveľa širšie spektrum vedeckých prístrojov. Taktiež budú použité nové technológie a postupy pri samotnej misii.

Koncept rovera Mars 2020. Kredit obrázka: NASA, JPL-Caltech.

Pristátie tejto sondy na povrchu Marsu bude prebiehať rovnako ako to bolo 5. augusta 2012, keď pristávala Curiosity, avšak nové technológie umožnia oveľa presnejšie navedenie na pristátie do vopred vybratej cieľovej zóny. Samotné pristátie bude o 50% presnejšie, ako to bolo v prípade Curiosity. Pri pristávaní budú navyše použité kamery, ktoré budú sledovať napríklad aj otvorenie padákov, ich brzdenie v atmosfére Marsu. Aj takto získané informácie budú mať veľkú hodnotu najmä z inžinierskeho hľadiska. Bude ich možné využiť pri dizajne budúcich misií, nehovoriac o budúcich pilotovaných misiách na Mars.

Mars Rover 2020 ponesie navyše aj niekoľko citlivých mikrofónov. Tieto budú zaznamenávať zvuky v prostredí na povrchu planéty Mars a poskytnú nám prvé kvalitné zvukové záznamy z fascinujúceho sveta Marsu.

Rover Mars 2020 bude na Marse hľadať stopy mikrobiálneho života – či už vo forme fosílií, alebo aj prípadného života existujúceho na povrchu Marsu v súčasnosti. Sonda bude disponovať ramenom, podobne ako Curiosity, avšak s viacerými technologickými vylepšeniami. Vzorky bude analyzovať aj vo svojom palubnom laboratóriu, ale bude ich aj zbierať a ukladať do špeciálnych dóz, ktoré uloží na vopred stanovených miestach na povrchu Marsu. Neskoršie pilotované misie ich takto budú vedieť vyzdvihnúť, resp. ich bude možné vyzdvihnúť a dopraviť na Zem aj pomocou ďalších nových kozmických sond v budúcnosti.

Samotný vývoj misie Mars 2020 budeme samozrejme podrobne sledovať. Informácie o sonde a misii môžte pravidelne sledovať na našich webových stránkach.

Ing. Jozef Kozár, PhD

Kontakt pre médiá: kliknite sem

Zdroje: NASA Press Release, JPL-Caltech, Science & Mars Journal

Ďalšie užitočné odkazy: