Sledujte s nami štart rakety Atlas V s misiou OSIRIS-REx

Sledujte s nami štart rakety Atlas V s misiou NASA OSIRIS-REx. Sonda poletí k asteroidu Bennu a späť. Letecká fakulta technickej univerzity v Košiciach na tejto misii participuje ako virtuálny účastník. Štartovacie okno pre misiu sa začína 8. septembra 2016 o 23:05 UTC, čiže o 01:05 v noci zo štvrtka na piatok stredoeurópskeho letného času (CEST).

Sledujte s nami priamy prenos zo štartu:

Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com

Čo to znamená, byť virtuálnym participantom?

Letecká fakulta reagovala na výzvu Amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), na možnosť virtuálnej účasti záujemcov na pripravovanej misii vesmírnej sondy OSIRIS-REx, ktorá má získať vzorky z blízkozemného asteroidu s označením 101955 Bennu. Asteorid bol objavený v roku 1999 projektom LINEAR, polomer má asi 250 až 270 metrov a okolo Slnka sa pohybuje s periódou 436 dní.

Misia OSIRIS-REx má prispieť k hlbšiemu pochopeniu počiatkov formovania Slnečnej sústavy, ako aj k zlepšeniu predpovedí o dráhach asteroidov, u ktorých existuje potenciálne riziko zrážky s našou planétou. Štart misie je naplánovaný na september roku 2016, sonda má stráviť v blízkosti asteroidu viac ako dva roky. V pláne je nielen detailný prieskum asteroidu, ale tiež aj odber vzoriek pomocou robotického ramena a ich doprava späť na Zem v špeciálnom návratovom puzdre v roku 2023, kde budú podrobené dôkladnej analýze.

Virtuálna účasť spočíva v uložení mien záujemcov na mikročip, ktorý sa umiestni na palube kozmickej sondy. Mikročip s menami účastníkov sa tak vydá na cestu k asteroidu a po rokoch sa zasa vráti späť. Kópia zoznamu mien bude tiež aj na palube sondy, ktorá zostane vo vesmíre aj po návrate pristávacej kapsule. Účastníci budú dostávať aktuálne údaje o presnej “polohe” svojho mena vo vesmíre a to od štartu sondy až do jej plánovaného návratu v roku 2023. Letecká fakulta TUKE sa tak stáva súčasťou výskumu slnečnej sústavy.

Autor: Ing. Jozef Kozár, PhD

Zdroj: NASA