Sonda Rosetta ukončila svoju misiu

Sonda Rosetta dnes ukončila svoju misiu, riadeným dosadnutím na povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Posledný balík dát s telemetriou, odoslaný sondou Rosetta a prijatý v riadiacom centre na Zemi, prebehol o 10:39:28.895 GMT. Posledné vysielanie prebehlo zo zariadenia OSIRIS (kamera).

Holger Sierks a posledný prijatý snímok povrchu kométy. Kredit obrázka: ESA.

Vedúci tímu OSIRIS, Holger Sierks, potvrdil, že všetky očakávané snímky boli úspešne odoslané na Zem, ešte pred pred jemným dosadnutím sondy Rosetta na povrch kométy 67/P Churyumov-Gerasimenko. Posledná fotografia bola nasnímaná kamerou OSIRIS len niekoľko sekúnd pred stratou signálu.

Jeden z posledných snímkov zobrazuje povrch kométy zo vzdialenosti 1,2 km. Mierka obrázka je približne 2,3 cm / 1 pixel. Kredit obrázka: ESA.

Samotný manéver dosadnutia na povrch kométy bol začatý už vo štvrtok (29.09.2016 o 20:48:11 GMT). S využitím raketového motora sondy, bola Rosetta uvedená na impaktnú trajektóriu. Sonda následne začala klesať, keď bola vo vzdialenosti približne 20 km od jadra kométy.

Snímok povrchu zachytený pomocou kamery OSIRIS na palube sondy Rosetta v čase 01:20 GMT zo vzdialenosti 16 km od povrchu. Kredit obrázka: ESA.

Misiu sondy Rosetta sme podrobne sledovali aj na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Misia sondy poskytla mnoho významných informácií a umožnila nám porozumieť viacerým faktom aj z našej minulosti, nakoľko kométy v Slnečnej sústave nesú na svojom povrchu materiál pochádzajúci ešte z času vzniku Slnečnej sústavy ako takej.

Autor: JK

Zdroje: ESA