Technická univerzita v Košiciach
Letecká fakulta
Rampová 7
041 21 Košice
Slovakia

Language
    SlovenskyEnglish

Letecká fakulta – Technická univerzita v Košiciach

Kozmické misie Leteckej fakulty TUKE

V tejto sekcii nájdete informácie o rôznych kozmických misiách, ktoré sme na Leteckej fakulte sledovali, prípadne ktoré sú vzhľadom na naše aktivity a projekty významné. Taktiež tu nájdete aj informácie o misiách kozmických sond, na ktorých Letecká fakulta TUKE virtuálne participuje.

 

*     *     *     *     *

Priamy prenos z pristátia modulu Philae sondy Rosetta na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Misia sondy Rosetta a jej pristávacieho modulu (landera) Philae je v rámci histórie ľudstva jedným z najvýznamnejších míľnikov. Išlo o prvé kontrolované a riadené pristátie na povrchu kométy. Misiu a samotné pristátie sme sledovali naživo priamo v priestoroch Leteckej fakulty za prítomnosti významných vážených osobností. Pán Dr. Baláž z Oddelenia kozmickej fyziky, Ústavu Experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied priamo participoval na projekte a vývoji sondy Rosetta a počas priameho prenosu poskytol veľmi zaujímavé informácie o danej misii. Priamy prenos bol sprostredkovaný priamo z ESA – ESOC Darmstadt.

  • Pristátie Philae na kométe sme sledovali v prestoroch Leteckej fakulty dňa 12.11.2014 CET (SEČ).
  • Fotogaléria z priameho prenosu pristátia na kométe je na tomto linku.

 

*     *     *     *     *

Uvedenie sondy MAVEN na orbitu Marsu

Misia sondy MAVEN je pre nás zaujímavá z dôvodu zberu, vyhodnotenia a aplikácie nameraných dát z ionosféry Marsu a z horných vrstiev jeho atmosféry. Zistené informácie a dáta aplikujeme v rámci výskumu v projekte Teoretického konceptu satelitného navigačného systému pre planétu Mars.

  • Uvedenie sondy MAVEN na orbitu Marsu sme sledovali v priestoroch Leteckej fakulty dňa 22.09.2014 v noci o 04:24 CEST (LSEČ).
  • Fotogaléria zo sledovania uvedenia na orbitu Marsu je na tomto linku.

 

*     *     *     *     *

LETECKÁ FAKULTA – virtuálny účastník pripravovanej misie k asteroidu 101955 Bennu

Letecká fakulta reagovala na výzvu Amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), na možnosť virtuálnej účasti záujemcov na pripravovanej misii vesmírnej sondy OSIRIS-REx, ktorá má získať vzorky z blízkozemného asteroidu s označením 101955 Bennu. Asteorid bol objavený v roku 1999 projektom LINEAR, polomer má asi 250 až 270 metrov a okolo Slnka sa pohybuje s periódou 436 dní.

Misia OSIRIS-REx má prispieť k hlbšiemu pochopeniu počiatkov formovania Slnečnej sústavy, ako aj k zlepšeniu predpovedí o dráhach asteroidov, u ktorých existuje potenciálne riziko zrážky s našou planétou. Štart misie je naplánovaný na september roku 2016, sonda má stráviť v blízkosti asteroidu viac ako dva roky. V pláne je nielen detailný prieskum asteroidu, ale tiež aj odber vzoriek pomocou robotického ramena a ich doprava späť na Zem v špeciálnom návratovom puzdre v roku 2023, kde budú podrobené dôkladnej analýze.

Virtuálna účasť spočíva v uložení mien záujemcov na mikročip, ktorý sa umiestni na palube kozmickej sondy. Mikročip s menami účastníkov sa tak vydá na cestu k asteroidu a po rokoch sa zasa vráti späť. Kópia zoznamu mien bude tiež aj na palube sondy, ktorá zostane vo vesmíre aj po návrate pristávacej kapsule. Účastníci budú dostávať aktuálne údaje o presnej “polohe” svojho mena vo vesmíre a to od štartu sondy až do jej plánovaného návratu v roku 2023. Letecká fakulta TUKE sa tak stáva súčasťou výskumu slnečnej sústavy.

 

*     *     *     *     *

Letecká fakulta poletí na Mars

Na deň 4.3.2016 bol naplánovaný štart sondy InSight na Mars. Tento štart bol však zrušený a misia preložená na rok 2018. Sonda má jedinečné technické vybavenie, disponuje technikou na meranie prípadnej geologickej aktivity na Marse a bude sa zaoberať podrobným výskumom vnútra planéty. NASA zverejnila možnosť pridať svoje meno na mikročip, ktorý bude umiestnený na sonde a poletí s ňou na Mars. Ide o zaujímavú aktivitu na propagáciu planetárnej vedy a výskumu.

Mikročip, na ktorom je nahratý názov LF TUKE - Image Credit: NASA

Mikročip, na ktorom je nahratá aj informácia o LF TUKE – Image Credit: NASA

 

*     *     *     *     *

Štart prvej Európskej viacnásobne použiteľnej kozmickej lode IXV

Európska vesmírna agentúra dňa 11. februára 2015 vypustila na testovací suborbitálny let svoju experimentálnu nepilotovanú kozmickú loď IXV. Štart sa uskutočnil z európskeho kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane na juhoamerickom kontinente o 14:00 stredoeurópskeho času (CET). Experimentálna loď letela do výšky 320 km nad povrchom Zeme pomocou nosnej rakety Vega, následne vystúpala do výšky 450 km. Misiu sme sledovali online na sprostredkovanom priamom prenose z ESA.

 

*     *     *     *     *

Staršie akcie nájdete na hlavnom webovom sídle Leteckej fakulty TUKE v tejto sekcii.